Drevo je najčastejšie používaným materiálom pri prevážaní tovaru v zámorí ako i v Európe. Ale asi 5% predajcov tvrdí, že plast je lepšou voľbou. Ako si má teda odosielateľ vybrať? Mal by prejsť na nové materiály? Ktoré sú výhodnejšie? Ponúkame vám tieto typy ako pomoc, pri výbere toho správneho riešenia pre obe strany.

  1.  Ako prvý bod musíte porozumieť rozdielom medzi drevom a plastom. Drevené palety či bedne či iné prepravné obaly sú recyklovateľné, môžu byť opravené, sú menej nákladné a môžu pojímať väčšiu váhu ako plast. Ale sú tiež háklivé na vlhkosť a obsahujú tiež spojovacie prípravky a prostriedky, ktoré môžu závažne poškodiť prevážaný tovar. Zato plastové palety, bedne sú odolné, čisté, bez chýb, odolný proti poveternostným podmienkam a neobsahujú žiadne spojovacie materiály ktoré by mohli poškodiť konštrukciu či prevážaný predmet. Avšak stoja trikrát viac ako používané drevo, ktoré sa zle opravuje, nie sú také tuhé a majú požiarné bezpečnostné hodnotenia.
  1. Zvážte svoj zámer. Firmy ktoré pôsobia v skladových prostrediach často používajú plastové palety. Pretože ich palety využívajú napríklad farmaceutickom, automobilovom, mliečnom či nápojovom priemysle. Sú výhodné pretože dobre držia tovar.
  1. Určte hmotnosť vašej prevážanej veci. Plastické prepravky su najvhodnejšie pre zásielky s hmotnosťou 680 kilogramov či menej. Drevené palety sú vhodnejšie pre ťažké kusy tovaru s hmotnosťou 680 kilogramov a viac.
  1. Taktiež zvážte krehkosť svojho produktu. Drevené palety majú navyše spojovacie prvky, ktoré môžu spôsobiť viac problémov pre krehké predmety. Ak prevážate napríklad plechovky s farbou, spojovacie prostriedky môžu zapríčiniť prepichnutie plechovky a môže dôjsť k poškodeniu jeho obsahu. V takom prípade je lepšie voliteľný plast.
  1. Zistite si, či palety budú slúžiť na dva účely. Budú vaše palety slúžiť napríklad vo výkladoch obchodov? Elektronický priemysel využíva plastové palety pre prepravu, pretože v mnohých prípadoch sa paleta stáva dvojúčelovou a potom sa vracia do rozdeľovača.
  1. Spravte si prieskum. Zvážte kompromis na základe porovnania dreva a plastu. Sú náklady na kúpu plastových paliet drahšie, ako ich premiestnenie teda náklady na poškodenie produktov, meškanie zásielky a spory s nespokojnými zákazníkmi?
  1. Musíte pochopiť požiarnym predpisom. Plastové palety spálite za oveľa vyššiu drevo alebo plastteplotu ako drevo. Ak máte už investovať do vami vyberanej plastovej palety, musíte sa uistiť, že ste pochopili požiarne predpisy, a kúpili ste správne palety (UL)
  1. Preštudujte si nové pravidlá vývozu. Tieto spisy či pravidlá sú často aktualizované na základe pokroku pri vývine nových materiálov, zlepšovania prepravných služieb. Na prepravu do zámoria sa napríklad požívajú drevené palety. V takomto prípade, pri použití by mohli byť na vrátanie plastových paliet neúnosné, príliš finančne drahé. Novo zverejnené predpisy upravujú pravidlá pre export zásielok v drevených paletách. Odporúčame sa s nimi oboznámiť, konkrétne s predpismi ISPM 15.
  1. Posledným bodom, ktorý si spomenieme, je analýza, aký systém použiť na ukladanie paliet. Ak použijete pre váš prevážaný predmet drevo a niesú v ponuke spoločnosti zabezpečujúcej prevoz, potrebujete zaplatiť tretiu stranu a to sa odrazí aj na veľkoobchodnej cene a tým pádom cene za ktorú jú kúpi zákazník. Ak použijete spomínané plastové palety, uistite sa že dostanete svoje palety spať. Ak nieste s časom, teda návratnosťou danej firmy vašich paliet, zvážte externý dovoz paliet inou spoločnosťou ktorá túto činnosť vykonáva.

Na záver ešte jedno video, kde sú porovnávané drevené a plastové palety. Viac o bitke medzi zástancami týchto dvoch typov paliet si môžete prečítať na tejto stránke.