dreveny nabytokNa internete existuje mnoho návodov, ako a z čoho sa dá svojpomocne vyrobiť drevený nábytok s obmedzeným rozpočtom. Posledné roky sa akoby s podobnými návodmi vrece roztrhlo. A na príčine nie je nič iné ako známe drevené palety – výrobok, ktorý existuje už vyše 8 desaťročí a výrazne zjednodušuje obchod a prepravu produktov vo svete. I keď možno paleta ako taká na prvý pohľad nezaujme, ľudia preukázali, že ak zapojíte trochu kreativity, i s takýmto naoko obyčajným výrobkom sa dá domácnosť výrazne esteticky zlepšiť. Často sa o konštruovaní nábytku z drevených paliet hovorí aj ako o legu pre dospelých. Môžeme totiž z nich vytvoriť niečo pekné a užitočné za krátky čas a s minimom energie.

Nie je paleta ako paleta

Ak si však chceme nejaké palety skutočne zaobstarať na takýto účel, treba si dať pozor, pretože nie je paleta ako paleta. Ľudia si často zháňajú palety zadarmo, najčastejšie z obchodov. Sú to väčšinou kúsky, ktoré sú vyradené a pre majiteľa už nepoužiteľné na ďalšie použitie. Palety tohto typu sú skutočne zväčša tej najhoršej kvality aké môžete zohnať. Ako sa hovorí, nemôžete chcieť veľa muziky za málo peňazí.

Tieto typy sú často výrazne poškodené a stávajú sa nepoužiteľné i na domáce účely. Môžu byť nasiaknuté rôznymi nebezpečnými chemikáliami, ako napríklad prípravkami proti plesniam, či môžu obsahovať červíky. Zároveň, počas prepravy prichádza drevo do styku s rôznymi vecami. Platí základné pravidlo, že ak sa Vám paleta na prvý pohľad nepozdáva, radšej ju nechať tak.

Druhý spôsobom, ako ich získať, je lepší i keď nákladnejší – kúpiť si ich. Opäť, dajú sa kúpiť staršie ale stále v dostačujúcom stave, alebo druhá možnosť, nechať si ich vyrobiť a jediným majiteľom budete vy. Samozrejme, posledná možnosť nie je ekonomicky najvýhodnejšia, no z dlhodobého hľadiska sa najviac vyplatí. Stále Vás to finančne vyjde niekoľkonásobne lepšie ako kúpiť hotový nábytok z obchodu. Najlepšie také, ktoré sú ošetrené podľa medzinárodnej normy ISPM 15.

Na čo pred konštruovaním nezabudnúť?

Bez ohľadu na to, z akého zdroja ste palety získali, je nutné, aby ste ich určitým spôsobom pripravili, prípadne adekvátne ošetrili. To znamená, ako sme vyššie uviedli, zbavili rôznych chemikálii či chrobákov, vytŕčajúcich klincov, spiniek, opravili stabilitu v niektorých častiach, dôkladne vyčistili, vyhobľovali atď. Vo všeobecnosti, ak máte palety z druhej ruky, prípadne nepatria k tým kvalitnejším, nie je dobrý nápad, aby ste z nich vyrobili jedálenský stôl prípadne detskú postieľku. Second hand výrobky tohto typu sa odporúčajú používať hlavne vo vonkajších priestoroch. Vyrobiť vlastný drevený nábytok nie je zložitý proces, no vyžaduje si určitú dávku trpezlivosti.

Na čo si dať pozor?

  • Pravdepodobne nechcete získať paletu od nejakej chemickej alebo pesticídovej spoločnosti. Je veľká šanca, že sú plné chemikálii.
  • Najkvalitnejšie palety sa dajú zvyčajne získať z oblastí, kde sa prenášajú ľahké suché produkty. Tam nehrozí žiadne rozliatie prípadne škvrny na výrobkoch.
  • Termiti sa skutočne často vyskytujú. Pozrite si návod, ako sa ich jednoducho zbaviť.
  • Pri manipulácii používajte rukavice. Neobrúsené drevené výrobky majú mnoho trosiek.